Tarnybinio automobilio naudojimo tvarkos aprašas

                  PATVIRTINTA
                  Vilniaus etninės kultūros centro
                  Direktoriaus 2019 m. sausio 31 d.
                  Įsakymu Nr. VO-6

VILNIAUS ETNINĖS KULTŪROS CENTRO
TARNYBINIO AUTOMOBILIO NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS

I.    BENDROSIOS NUOSTATOS

1. Tarnybinio automobilio naudojimo tvarka nustato Vilniaus etninės kultūros centro (toliau – Įstaiga) tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo, saugojimo, žymėjimo, techninės priežiūros, remonto, naudojimo kontrolės, ridos ir degalų apskaitos, netarnybinių automobilių naudojimo Įstaigos reikmėms tvarką ir darbuotojų pareigas ir atsakomybę.
2. Ši tvarka privaloma visiems Įstaigos darbuotojams.
3. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:
3.1. Tarnybinis lengvasis automobilis – Įstaigai teisėtu pagrindu (nuosavybės teise ar nuoma) priklausantis lengvasis automobilis, kurį įstaigos darbuotojas naudoja tarnybos reikmėms.
3.2. Netarnybinis automobilis – Įstaigos darbuotojo teisėtu pagrindu valdomas automobilis, naudojamas Įstaigos reikmėms, už kurio naudojimą mokama kompensacija degalų įsigijimo išlaidoms padengti.
4. Tarnybiniu lengvuoju automobiliu bet kuriuo paros metu, taip pat poilsio ir švenčių dienomis gali naudotis tik darbuotojai ir tik Įstaigos reikmėms. Naudoti tarnybinį automobilį ne Įstaigos reikmėms yra draudžiama.

II.    TARNYBINIO AUTOMOBILIO NAUDOJIMAS IR NAUDOJIMO KONTROLĖ

5. Tarnybinis lengvasis automobilis nuolatiniam tarnybiniam naudojimui ir priežiūrai skiriamas atsakingam darbuotojui, kurio pareigybės aprašyme priskirta vairuotojo funkcija,  priskyrimas įforminamas Įstaigos direktoriaus įsakymu. 
6. Tarnybiniu lengvuoju automobiliu Įstaigos reikmėms kartu su vairuotojo funkcijas atliekančiu darbuotoju gali naudotis kiekvienas Įstaigos darbuotojas. 
7. Atsakingas darbuotojas, kuriam tarnybinis lengvasis automobilis skiriamas nuolatiniam tarnybiniam naudojimui ir priežiūrai, turi tinkamos kategorijos galiojantį vairuotojo pažymėjimą, ne mažesnį, kaip 2 metų vairavimo stažą, teisės aktų nustatyta tvarka yra pasitikrinęs sveikatą ir susipažinęs su šiuo tvarkos aprašu. Naudodamasis tarnybiniu lengvuoju automobiliu, privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, Vyriausybės nutarimų, Kelių eismo taisyklių, kitų teisės aktų, šio tvarkos aprašo.
8. Atskirais atvejais tarnybiniu lengvuoju automobiliu įstaigos reikmėms gali naudotis ir kiti įstaigos darbuotojai, kurie dirba Įstaigoje pagal darbo sutartis, turi tinkamos kategorijos galiojantį vairuotojo pažymėjimą, ne mažesnį, kaip 2 metų vairavimo stažą, teisės aktų nustatyta tvarka yra pasitikrinę sveikatą (rizikos veiksnys – Transporto priemonės vairavimas, LR SAM įsak. Nr. 301 7 pr., 1 lent., 3.3. p.) ir susipažinę su šiuo tvarkos aprašu. Naudodamiesi tarnybiniu lengvuoju automobiliu, darbuotojai privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, Vyriausybės nutarimų, Kelių eismo taisyklių, kitų teisės aktų, šio tvarkos aprašo. Tarnybinis lengvasis automobilis darbuotojui naudotis savarankiškai, be vairuotojo funkcijas atliekančio darbuotojo, skiriamas Įstaigos direktoriaus įsakymu. 
9. Draudžiama priskirtą naudoti tarnybinį automobilį leisti vairuoti kitiems darbuotojams, kuriems nėra suteikta tam teisė. 
10. Apie eismo įvykius nedelsiant pranešama Įstaigos vadovo paskirtam atsakingu už naudojamą tarnybinį lengvąjį automobilį asmeniui, o šis informuoja Įstaigos vadovą.
11. Be individualaus darbdavio ir darbuotojo susitarimo darbuotojas privalo atlyginti visą padarytą žalą:
11.1. žala padaryta tyčia. Pavyzdžiui, kai galima įrodyti, kad darbuotojas suvokė, jog daro neteisėtus veiksmus darbdavio turto atžvilgiu ir norėjo taip veikti bei, galbūt, numatė ir konkrečius tokio elgesio padarinius;
11.2. žala padaryta jo veikla, turinčia nusikaltimo požymių;
11.3. žala padaryta neblaivaus ar apsvaigusio nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų darbuotojo;
11.4. žala padaryta pažeidus pareigą saugoti konfidencialią informaciją, susitarimą dėl nekonkuravimo;
11.5. darbdaviui padaryta neturtinė žala. Pavyzdžiui, darbuotojas padarydamas šiurkštų darbo drausmės pažeidimą kartu diskredituoja darbdavio vardą, dėl ko jis patiria realias neigiamas pasekmes. 
12. Darbuotojo padaryta ir jo gera valia šalių susitarimu neatlyginta žala gali būti išskaitoma iš darbuotojui priklausančio darbo užmokesčio darbdavio rašytiniu nurodymu esant DK nustatytoms sąlygoms arba išieškoma darbo ginčų dėl teisės nagrinėjimo tvarka.

III.    TARNYBINIO AUTOMOBILIO SAUGOJIMAS

13. Tarnybinis automobilis turi būti laikomas nuolatinėje  laikymo vietoje – automobilių parkavimo aikštelėje prie Įstaigos pastato adresu: Pamėnkalnio g. 34, Vilnius.
14. Tarnybinis automobilis po darbo, poilsio, švenčių dienomis, darbuotojų atostogų, ligos ar komandiruočių laikotarpiu laikomas nuolatinėje laikymo vietoje, išskyrus tuos atvejus, kai:
14.1. esant tarnybinei būtinybei (vėlai parvykus, anksti išvykstant, organizuojant ar ruošiantis Įstaigos renginiui) ir gavus Įstaigos direktoriaus sutikimą (leidimą), tarnybinis automobilis gali būti laikomas saugomose automobilių aikštelėse ar kitose vietose, jei užtikrinama jų apsauga. 
14.2. kai į komandiruotę vykstama tarnybiniu lengvuoju automobiliu. Komandiruotės metu tarnybinis lengvasis automobilis turi būti laikomas saugomose automobilių aikštelėse ar kitose vietose, kur užtikrinama jo apsauga. 
15. Tarnybiniame lengvajame automobilyje draudžiama palikti transporto priemonės registracijos liudijimą, draudimo liudijimą, radijo aparatą (jeigu jis išimamas). Paliekant automobilį, privaloma įjungti automobilyje esančias apsaugos sistemas ir užrakinti automobilį.

IV.    RIDOS IR DEGALŲ APSKAITA

16. Automobilio ridos ir degalų sunaudojimo apskaitą tvarko Įstaigos vyr. buhalteris vadovaudamasis įrašais kelionės lapuose (1 priedas).
17.  Kelionės lapus išduoda, registruoja ir kelionės lapų apskaitos žurnalą pildo vyr. buhalteris. 
18. Atsakingas darbuotojas, kuriam tarnybinis lengvasis automobilis skiriamas nuolatiniam tarnybiniam naudojimui ir priežiūrai, taip pat ir kiti darbuotojai, kuriems yra patikėtas tarnybinis automobilis šiame Tvarkos apraše numatytais atvejais, už gautą kelionės lapą pasirašo žurnale. 
19. Kelionės lapas išduodamas ne ilgiau kaip iki einamojo mėnesio pabaigos. 
20. Kelionės lape įrašoma tarnybinį automobilį vairuojančio asmens vardas ir pavardė, pareigos, spidometro rodmenys, darbo dienos važiavimo maršrutas,  nuvažiuotų kilometrų suma, vidutinė kuro norma priklausomai nuo sezono.
21. Kelionės lapai ne vėliau nei iki mėnesio paskutinės dienos perduodami Įstaigos vyr. buhalteriui.
22. Vyr. buhalteris kiekvieną mėnesį patikrina kelionės lapų užpildymo teisingumą bei degalų sunaudojimą (pagal normas ir faktiškai), parengia sunaudotų Degalų panaudojimo žiniaraštį (2 priedas), sutikrina duomenis su gauta degalų pirkimą patvirtinančia sąskaita-faktūra. 
23. Vyr. buhalteris, nustačius ridos limitų viršijimą, raštu informuoja apie tai Įstaigos direktorių.
24. Degalų normų ir automobilio ridos limitų viršijimo išlaidas, nustačius pereikvojimo priežastis ir darbuotojų kaltę, padengia nustatytas degalų normas ir ridos limitus viršiję darbuotojai. 
25. Tarnybinio lengvojo automobilio degalų naudojimo bazinė norma ir taikomas degalų naudojimo koeficientas nustatomi atliktus kontrolinį važiavimą.  
26. Netarnybinio automobilio degalų naudojimo bazinė norma nustatoma pagal gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis. 
27. Tarnybinio lengvojo automobilio bazinė kuro sąnaudų norma patvirtinama Įstaigos direktoriaus įsakymu. 
28. Žiemos kuro norma Įstaigos direktoriaus įsakymu didinama iki 10 procentų, žiemos kuro sunaudojimo norma taikoma nuo lapkričio 1 d. iki balandžio 1 d. 

V. AUTOMOBILIO ŽYMĖJIMAS, TECHNINĖ PRIEŽIŪRA IR REMONTAS

29.  Tarnybinis lengvasis automobilis privalo būti pažymėtas – nurodytas Įstaigos pavadinimas ir (arba) patvirtintas Įstaigos logotipas.
30. Žymimos tarnybinio lengvojo automobilio šoninės durelės iš abiejų automobilio pusių. Didžiosios raidės turi būti ne žemesnės kaip 75 mm, mažosios – 50 mm ir ne mažiau kaip 4 mm storio. Patvirtintas Įstaigos logotipas, kuriuo naujai ženklinamas tarnybinis lengvasis automobilis, turi būti ne mažesnio kaip 150 mm aukščio.
31. Už tarnybinio lengvojo automobilio kasdienę priežiūrą, techninės būklės kontrolę, periodinius techninius aptarnavimus atsakingas Įstaigas vadovo paskirtas asmuo, kuriam lengvasis automobilis paskirtas nuolatiniam tarnybiniam naudojimui ir priežiūrai, vykdantis vairuotojo funkcijas.
32. Tarnybinių lengvųjų automobilių draudimą ir privalomąją techninę apžiūrą teisės aktų nustatyta tvarka organizuoja Įstaigos vadovo paskirtas asmuo, kuriam lengvasis automobilis paskirtas nuolatiniam tarnybiniam naudojimui ir priežiūrai, vykdantis vairuotojo funkcijas.
33. Tarnybinio lengvojo automobilio gedimai šalinami pagal automobilio techninio eksploatavimo taisykles. Darbuotojams, neturintiems reikiamo techninio pasirengimo, neleidžiama savarankiškai šalinti automobilio gedimų.
34. Tarnybinio lengvojo automobilio gedimus šalina juridinis ar fizinis asmuo (užsiimantis individualia veikla), laimėjęs Įstaigos tarnybinio automobilio techninio aptarnavimo ir remonto paslaugos viešojo pirkimo konkursą (apklausą).
35. Tarnybinio lengvojo automobilio remonto klausimus sprendžia Įstaigos vadovo paskirtas asmuo, kuriam lengvasis automobilis paskirtas nuolatiniam tarnybiniam naudojimui ir priežiūrai, vykdantis vairuotojo funkcijas, suderinęs su Įstaigos direktoriumi, o šis su vyr. buhalteriu. Atsarginės dalys, kuriomis buvo pakeistos netinkamos naudoti detalės, komplektų sudėtinės dalys, nurašomos į išlaidas perduodant naudoti.
36. Asmuo, kuris naudojasi tarnybiniu lengvuoju automobiliu atsako už jam patikėtos transporto priemonės švarą ir saugą eksploatavimo metu. Kelionės metu pastebėtus automobilio gedimus asmuo, kuris tuo metu naudojasi tarnybiniu lengvuoju, šalina pats arba nedelsdamas kreipiasi į specializuotas remonto dirbtuves, prieš tai apie tai pranešęs Įstaigos direktoriui.

VI. NETARNYBINIŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMAS ĮSTAIGOS REIKMĖMS

37. Netarnybiniai automobiliai tarnybos reikmėms (tarnybinėms komandiruotėms į kitą miestą ir kitiems skubiems tarnybiniams pavedimams atlikti) gali būti naudojami tik išimtiniais atvejais, kai nėra galimybės naudotis tarnybiniu lengvuoju automobiliu (tarnybinis automobilis yra remontuojamas arba užimtas –  atliekamos tarnybinės užduotys tuo pačiu metu). 
38. Darbuotojas, norintis vykti į komandiruotę į kitą miestą ir naudoti netarnybinį automobilį, apie tai informuoja prašyme dėl komandiruotės, taip pat nurodo automobilio, su kuriuo vyks, markę, modelį, valstybinį numerį, variklio darbinį turį ir kuro rūšį.
39. Apie netarnybinio automobilio naudojimą komandiruotės tikslais turi būti nurodyta Įstaigos direktoriaus įsakyme dėl komandiruotės, taip pat turi būti nurodyta automobilio markė, modelis, valstybinis numeris, kuro rūšis, variklio darbinis tūris, kuro norma pagal gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis. 
40. Darbuotojas nustatyta tvarka teikdamas ataskaitą apie tarnybinę komandiruotę, privalo nurodyti savo automobiliu komandiruotės tikslais nuvažiuotų kilometrų kiekį bei pateikti dokumentus, patvirtinančius degalų įsigijimą. 
41. Darbuotojas, atlikdamas kitus tarybinius pavedimus, kai nėra galimybės naudoti tarnybinį lengvąjį automobilį ar Įstaigai veiklos tikslams įgyvendinti reikia papildomų transporto priemonių, gali naudoti netarnybinį lengvąjį automobilį. Tokiu atveju darbuotojas rašo prašymą (3 priedas) Įstaigos direktoriui dėl galimybės naudoti netarnybinį automobilį tarnybos reikmėms. Prašyme nurodomas automobilio naudojimo tikslas, numatomas maršrutas, numatomas naudojimo laikas, automobilio markė, modelis, valstybinis numeris, kuro rūšis, variklio darbinis tūris.
42. Leidimas naudoti netarnybinį automobilį Įstaigos reikmėms įforminamas Įstaigos direktoriaus įsakymu. Įsakyme nurodoma automobilio markė, modelis, valstybinis numeris, kuro rūšis, variklio darbinis tūris, kuro norma pagal gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis. 
43. Darbuotojas, pasinaudojęs savo automobiliu tarnybos reikmėms per 2 darbo dienas pateikia laisvos formos ataskaitą apie vykdytas užduotis naudojantis nuosavu automobiliu, nurodydamas tikslų vykimo maršrutą, naudojimosi automobiliu trukmę, automobilio markę, modelį, valstybinį numerį, kuro rūšį, variklio darbinis tūrį, nuvažiuotų kilometrų kiekį.
42. Darbuotojas dokumentus, patvirtinančius degalų įsigijimą, kuomet jis naudojosi netarnybiniu automobiliu tarnybos reikmėms, pateikia vyr. buhalteriui, kuris atsižvelgdamas į naudotos transporto priemonės gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis, nuvažiuotų kilometrų kiekį, apskaičiuoja sunaudoto kuro kiekį.
43. Darbuotojui, kuris naudoja netarnybinį automobilį tarnyboms reikmėms, kompensuojamos tik kuro išlaidos, gedimai ar remonto darbai, kitos galimos išlaidos, patirti netarnybinio lengvojo automobilio naudojimo tarnybos reikmėms metu, nėra padengiami. 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

44. Asmenys, pažeidę šio Aprašo reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.
45. Kaip laikomasi šio aprašo, kontroliuoja Įstaigos direktorius. 
46. Aprašas gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios Įstaigos direktoriaus įsakymu.
47. Šiame Apraše neaptarti klausimai, sprendžiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais. 

________________________________

Užsiprenumeruokite mūsų naujienas