Jorė
Vilniaus kultūros centro folkloro ansamblis „Jorė“ įkurtas 1988 metais, ansamblį sudaro 27 nariai.
Pagrindiniai ansamblio instrumentai: armonikos, smuikai, basetlė, įvairūs mušamieji, įvairios (penkiastygės ar devyniastygės) kanklės, cimbolai, ragai, daudytės, skudučiai, lamzdeliai.
Atliekamas repertuaras: Ansamblio repertuare – daugiau nei 100 šokių ir žaidimų iš visų Lietuvos regionų. Ansamblis yra paruošęs advento, Užgavėnių, pavasario, vasaros ciklų apeiginių dainų ir ratelių programas. Kiekvienais metais kuriamos Vėlinėms ir Motinos dienai skiriamos programos. Pastarąją vienąkart įrašė LRT televizija.
Minėtos programos rodytos buvusiuose Menininkų rūmuose (dabartinėje Lietuvos Prezidentūroje), Vilniaus rotušėje, Bernardinų, Vilniaus evangelikų-liuteronų ir evangelikų-reformatų, Prienų, Jiezno, Dubingių bažnyčiose ir kitose koncertinėse erdvėse. Vilniaus rotušėje „Jorė“ atliko specialiai Vilniaus 700 metų jubiliejui sukurtą programą „Šiapus ir anapus Vilniaus vartų“ bei vyrų dainų programą ,,Kelkim vartus ligi galei“.
Dalyvavimas renginiuose: Pirmą kartą užsienyje „Jorė“ pasirodė 1992 m. Ispanijoje, Sevilijos mieste vykusioje parodoje „EXPO-92“, kurioje Lietuva pirmą kartą turėjo savo ekspozicijų paviljoną. Ansamblis dalyvavo Lietuvos Valstybės dienos renginiuose ir koncertavo keliose skirtingose Katalonijos vietose.
1994-aisiais ansamblis vyko į Italiją, tais pačiais metais vyko ir į Baltarusiją, kiek vėliau į Vokietiją (1996, 1997, 2000, 2005 m.), lankėsi Portugalijoje (1998 m.) ir Suomijoje (2004 m.).
1996 metai „Jorei“ buvo ypatingi. Olandijoje, Brunsumo mieste vyko I-oji pasaulinė CIOFF folkloriada, į kurią ansamblis vyko su CIOFF tarptautinio seminaro, vykusio Vilniuje, dalyvių rekomendacija. Kitais metais ansamblis dalyvavo Lietuvos kultūros dienose Strasbūre, Prancūzijoje, taip pat ir Štralzundėje, Vokietijoje.
Išskirtiniai ansamblio istorijoje buvo ir 2009-ieji: tarptautiniame folkloro konkurse Šiauliuose iš 12 užsienio šalių ansamblių „Jorė“ buvo išrinktas geriausiu ansambliu tradicinio dainavimo kategorijoje, ir tradicinio šokio kategorijoje pelnė III vietą.
2011 metais „Paribio dainos“ konkurse Gervėčiuose „Jorė“ laimėjo „Grand Prix“, o 2012 m. koncertavo tarptautiniame tradicinio folkloro festivalyje „Polesės vasara“ Lucke, Ukrainoje.
Ansamblis dalyvauja Dainų šventėse, 2015 m. pasirodė Neringoje vykstančiame tarptautiniame folkloro festivalyje „Tek saulužė ant maračių“.
„Jorė“ kasmet sulaukia kvietimų pasirodyti tarptautiniame folkloro festivalyje „Skamba skamba kankliai“, festivalyje „Baltica“. Taip pat ansamblis yra nuolatinis Vilniaus miesto renginių ir kitų tradicinių kalendorinių švenčių minėjimų dalyvis. Ansamblį taip pat galima išvysti ir televizijos laidose „Krašto garbė“, „Gero ūpo!“, „Duokim garo!“ ir jų archyvuose.
Ar ansamblis yra atviras naujiems nariams? Taip. Dėl priėmimo prašome susisiekti su ansamblio vadove Rūta Montrimaite-Aleksiūniene.
Leidyba:
● CD „Jorė“, 2005;
● CD ,,Eina siratėlė“, „MAMA studios“, 2013;
● CD ,,JORĖREMIXED“, 2017.
Vaizdo įrašai:
● 2016 m.: pasirodymas LRT televizijos laidoje „Duokim garo!“;
Folkloro ansamblio „Jorė“ pradžia laikomi 1988-ieji. Lietuvoje tai buvo nacionalinės savimonės pakilimo laikotarpis – pradėta ypatingai domėtis savo senąja kultūra, tradicijomis. Būrėsi daugybė naujų folkloro ansamblių, kurių nariai jungėsi į ekspedicijas kaimuose, užrašinėjo senąsias dainas ir šokius.
Vilniaus miesto kinofikacijos darbuotojai taip pat sumanė susiburti į ansamblį. Tarp pirmųjų ansamblio narių buvo žurnalistė Palmira Galkontaitė, architektė Rožė Jarmalavičienė, Vilniaus miesto Senelis Kalėda Arvydas Bagdonas, Laimutė Sadauskienė ir kiti entuziazmo kupini žmonės. Iki kraupios 1991 m. sausio 13-osios nakties ansamblyje dainavo bei šoko ir Loreta Asanavičiūtė. Ieškodami ansambliui vadovo, ansamlio nariai kreipėsi į žinomą folkloristą Kazimierą Kalibatą. Dėl didelio užimtumo pasiūlymo jis atsisakė, tačiau šias pareigas užimti pasiūlė smuikininkei Rūtai Montrimaitei (dabar Rūta Aleksiūnienė), kuri ansambliui vadovauja iki šiol.
Ansamblio instrumentų kolekcijoje – senieji pučiamieji instrumentai: lumzdeliai, sekminių rageliai, ožragiai, ragai, daudytės, dūdmaišis, birbynė, švilpa, skudučiai. Tradicinėje kapeloje skamba smuikai, basetlė, cimbolai, įvairių rūšių armonikos (rusiška armonika, bandonija, Peterburgo, keletas skirtingų Honerio armonikų, koncertina), būgnai, įvairūs mušamieji: žaržolai, tarškynės, varpeliai.
2007 m. „Jorė“ buvo išrinktas geriausiu Lietuvos miesto folkloro ansambliu ir apdovanotas „Aukso paukšte“.